Steeds meer jongeren roken: influencers geven slechte voorbeeld

Verbodsborden, hogere accijnzen en landelijke campagnes: allemaal bedoeld om het roken in Nederland te verminderen. Maar uit onderzoek blijkt dat 40% van de jongvolwassenen rookt of vapet. Dit betekent dat er voor het eerst in lange tijd een stijgende lijn in het aantal zit. Dat zou deels te wijten zijn aan influencers die roken op social media. OPEN Rotterdam vraagt aan Rotterdammers wat zij hiervan vinden én wat zij denken dat we hieraan kunnen doen.

Verschillende jongeren geven aan steeds meer mensen in hun omgeving te zien die roken: “Ik ken er wel een paar.” vertelt een jongen, terwijl zijn vrienden meeknikken. “Maar ik denk niet dat social media een hele grote rol speelt.” Een groepje vrienden voor het station beaamt die redenering: “Ik denk dat we vooral elkaar aansteken.”

Op de vraag wat we hier tegen kunnen doen lopen de antwoorden uiteen:”Het is nu al zo moeilijk om sigaretten te kopen nu het niet meer in de supermarkten kan.” Een mevrouw die zich expliciet tegen roken keert kan zich ook niet vinden in een rookverbod voor influencers: “Jongeren moeten gewoon niet alles geloven wat ze op internet zien.”

Wat zou wel kunnen helpen?: “Meer aandacht geven aan een gezond leven” vertelt een student. “Sporten, gezond eten, de aandacht op het positieve vestigen.” Sommige Rotterdammers zijn voor een strengere aanpak: “Gewoon straffen. De politie moet het gewoon van jongeren afpakken.”