Het aantal explosies in Rotterdam is het afgelopen jaar gestegen: van 151 explosies in 2024 naar 168 in 2025. Dat schrijft burgemeester Carola Schouten in een brief aan de gemeenteraad. Tegelijk daalde het aantal schietpartijen in de stad met zo’n twintig procent.
Het aantal schietpartijen daalde met twintig procent van 69 naar 57. Opvallend is dat het wapenbezit juist met een kwart is toegenomen. “De toename in het bezit van wapens is niet terug te zien in het aantal schietincidenten in de gemeente Rotterdam”, schrijft Schouten in haar brief. “Hierbij dient opgemerkt te worden dat deze aantallen natuurlijk nog steeds zorgwekkend zijn.”
De doelwitten zijn met name woningen en bedrijfspanden, vooral bij de explosies. Volgens Schouten is een beperkt gedeelte gericht op personen. In 2025 zijn 109 mensen aangehouden voor explosies en 121 voor schietpartijen. In totaal zijn 116 verdachten jonger dan 23 jaar, van wie bijna 65 procent minderjarig is.
Structureel probleem
Het blijft een structureel probleem in de stad. OPEN Rotterdam sprak met Vittoria, een Italiaanse student die net een week in Rotterdam-Zuid woonde toen er een explosief bij haar huis werd geplaatst. “Ik hoorde een harde knal en het huis trilde een beetje. Ik probeerde de deur open te doen, omdat ik niet in het appartement wilde blijven. Maar de deur zat vast, dus ik kon niet weg en ik was best bang.”
Ook de wijk Mathenesse wordt getroffen door explosies en schietpartijen. In de nacht van 18 op 19 januari 2025, waren er twee schietpartijen en een explosie in één nacht. De serie Over Mathenesse sprak met de bewoners en de wijkagent over het effect van zo’n bewogen nacht.