Krijns droomhuis? Een simpele nieuwbouwwoning die daadwerkelijk wordt gebouwd

Al zes jaar zoekt Krijn een huis. Wat volgens hem niet helpt zijn de vele vertragende bezwaarschriften die worden ingediend bij woningbouwprojecten, waarbij het belang van woningzoekenden vaak wordt ondergesneeuwd. Hij zet zich daarom in om woningzoekenden meer zichtbaarheid te geven.

Zes jaar geleden kwam Krijn (26) na een relatiebreuk alleen te staan. Hij kon terecht bij zijn ouders in Vlaardingen en sindsdien is hij op zoek naar een woning in Rotterdam en omstreken, wat maar niet wil vlotten. Hij heeft een drukke baan in de horeca en kijkt elke dag op vaste tijdstippen op de verschillende woonwebsites naar de beschikbaarheid van zowel particuliere huurhuizen als corporatieve. “Als je niks doet weet je in ieder geval zeker dat je nooit wat kan vinden”, zegt hij. Maar voorlopig hebben die zes jaar zoeken nog niks opgeleverd.

109.000 actieve woningzoekenden Woonnet Rijnmond
Krijns is één van de ongeveer 109.000 actieve woningzoekenden die geregistreerd staan op Woonnet Rijnmond. Achter Woonnet Rijnmond zit de organisatie Maaskoepel, de federatie van woningcorporaties. Voor Maaskoepel is het belangrijk om de woningzoekenden een gezicht te geven om zo het woningnoodprobleem concreet te maken voor de buitenwereld. Zo brachten ze vorig jaar een scheurkalender uit met 365 portretfoto’s van woningzoekenden, waarvan Krijn er één is. 

Stem woningzoekenden belangrijk
Daarnaast is ook de stem van woningzoekenden belangrijk, bijvoorbeeld bij bezwaarschriften die worden ingediend door omwonenden om nieuwbouwprojecten tegen te houden. Bij de behandeling van die bezwaren worden over het algemeen alleen buurtbewoners gehoord en de partijen die bij de bouw betrokken zijn, terwijl potentiële bewoners van die nieuwbouw geen zeggenschap hebben. 

Als woningzoekende naar inspraakavond bezwaarschriftencommissie
Om die reden nodigde Maaskoepel Krijn en nog enkele woningzoekenden uit om naar een inspraakavond voor een nieuwbouwproject in Nesselande te gaan, waar momenteel gebouwd wordt aan 140 flexwoningen. Eén derde van de woningen is voor jongeren uit Nesselande tot en met 27 jaar, één derde is voor statushouders en de rest is voor andere jongeren tot en met 27 jaar. Er werd door de buurt onder andere bezwaar gemaakt uit vrees voor overlast.

 “Zowel de voorzitter van de bezwarencommissie, als de mensen die bezwaar kwamen maken zeiden van: ‘Ja, jullie zijn geen belanghebbenden.'” En dan is de vraag: ‘Wanneer ben je wel belanghebbende?’, vertelt Annemarieke van Ettinger, directeur van Maaskoepel. “Al die wongingzoekende mensen hier in de regio Rotterdam zijn juist heel erg belanghebbend, alleen kunnen zij hun stem niet laten horen.”

Krijn heeft begrip voor de zorgen van buurtbewoners bij de komst van nieuwbouw, maar denkt dat er ook begrip moet zijn voor die grote aantallen woningzoekenden. Vooral daarom ging hij mee naar die inspraakavond. “De mensen die bezwaar indienen, die hebben vaak al een huis. Die leven niet in de stress van: ‘Ik woon nog niet op mezelf, of ik heb niks voor mezelf. Mijn eigen leven begint nog niet helemaal, weet je? Die vrijheid die je als mens eigenlijk wil, die heb je nog niet.’

Meer weten over wonen in Rotterdam, volg dan ons woondossier

De serie Woning Gezocht! is mede mogelijk gemaakt door Maaskoepel en Gewoon Wonen. Dit programma wordt gerealiseerd onder redactionele verantwoordelijkheid van OPEN Rotterdam. Maaskoepel en Gewoon Wonen hebben geen invloed op de inhoud.