In de Victoriahal in Blijdorp wordt een oude traditie weer leven ingeblazen; babyfoto’s maken op de Victoria-lelie. Sinds een jaar kunnen ouders, nu met een eigen camera, een tijdslot kopen voor een fotosessie met hun kleine op een blad van deze bijzondere waterplant.
De traditie is ouder dan Blijdorp zelf, vertelt Hans, die hoofd van de botanische afdeling is in Blijdorp.”Er zijn ooit wat zaden verdeeld vanuit Kew Gardens in Engeland onder enkele landgoederen. Het lukte daar namelijk niet om de plant te laten bloeien. In 1849 lukte het één hovenier wel en die bloem met plant werd naar koningin Victoria gebracht. Tijdens dat bezoek zette de hovenier zijn dochter erop in een elfenpakje voor de presentatie. Zo is die traditie van kinderen op het lelieblad ontstaan.”
Blijdorp heeft deze fotosessies generatie op generatie gedaan, maar stopte er een tijdje mee omdat het organisatorisch nogal lastig was om het in goede banen te leiden. In 2025 werd het proces gestroomlijnd en kan me nu voor enkele euro’s een tijdslot reserveren, maar moet je wel zelf de foto’s maken. “De opbrengsten gingen vorig jaar naar de Victoriahal zelf, omdat deze binnenkort gerenoveerd moet worden. Dit jaar gaat het naar de botanische afdeling, zodat we daar wat geschikts voor kunnen aanschaffen”, vertelt Hans.
Omdat de plant niet het gehele jaar door geschikt is voor de foto’s zijn er bepaalde momenten om de foto’s te maken. Deze zomer is dat op 15, 22 en 19 juli.