Je kan er bijna niet meer omheen: de NAVO-top in Den Haag. Er worden wegen afgesloten, gebieden zijn niet begaanbaar en ook in Rotterdam worden maatregelen genomen. De stad geldt namelijk als een veiligheidsrisicogebied. We leggen uit waarom dat is en wat je daarvan merkt.
Op 24 en 25 juni is het dan eindelijk zover: leiders van over de hele wereld komen naar Nederland samen met hun delegatie. Een hele onderneming die flink wat voorbereiding kost, zeker als het gaat om de veiligheid van iedereen.
Landelijke maatregel
Grote delen van Rotterdam gelden als een zogenoemd veiligheidsrisicogebied. Als zo’n maatregel van kracht is, dan mogen mensen preventief gefouilleerd worden. Op straat merk je daar waarschijnlijk weinig van. Er wordt alleen preventief gefouilleerd wanneer er dreiging is van een terroristisch misdrijf. Als alles tijdens de NAVO-top ‘gewoon’ verloopt, word je dus ook niet staande gehouden en gefouilleerd.
Dat Rotterdam een veiligheidsrisicogebied is, is geen beslissing geweest van de burgemeester, zegt een woordvoerder van de gemeente: “De veiligheidsmaatregel in Rotterdam is genomen door de minister van Justitie en Veiligheid en geldt in verschillende gebieden in Nederland.” De maatregel betekent niet dat er ook meteen risico is op gevaar, maar moet met name voor hulpverleners het werk makkelijker maken.
“Op het moment dat er iets gebeurt, dan hebben alle veiligheidsdiensten in alle gebieden een uniforme manier van werken. Iedereen werkt op dezelfde manier, en dat maakt het werk voor hulpdiensten een stuk makkelijker”, vertelt de Rotterdamse woordvoerder van de afdeling veiligheid. “Het is een beetje een technisch verhaal. Er waren allerlei juridische afwegingen die landelijk zijn genomen.”
Weinig van te merken
De maatregel in Rotterdam moet zorgen dat veiligheidsdiensten beter hun werk kunnen doen. “Het gaat ons erom dat de veiligheidsdiensten bij dreiging meer bevoegdheden hebben om onderzoek te doen”, licht de woordvoerder van de gemeente toe.
“Daarmee heeft deze veiligheidsmaatregel dus een andere insteek dan die we op gemeentelijk niveau zouden hebben”, licht de woordvoerder toe. De burgemeester kan namelijk ook een veiligheidsmaatregel treffen, “maar veiligheidsdiensten hebben in dat geval andere protocollen”, vertelt de woordvoerder van de gemeente verder. “We kunnen die twee dus niet één op één vergelijken.”
Hinder
Voor, tijdens en na de NAVO-top kun je ook op andere manieren nog hinder ervaren. Zo mag je met je boot niet te dicht bij de kust komen, mogen drones de lucht niet in en zijn er verschillende wegen in het land afgesloten. Ook worden er tijdelijk defensiemiddelen neergezet op de golfbaan aan de Vereseweg en de voormalig NAM-locatie Melanchtonweg. Er staan daar onder andere afweersystemen en radarsystemen. De locaties worden streng bewaakt door het leger, zegt de gemeente.
Benieuwd op welke manieren je verder mogelijk hinder kan hebben door de NAVO-top? Check dan deze speciale pagina van de gemeente.