Verhalen, spiritualiteit en livemuziek tijdens kleurrijke Marrondag in Theater Zuidplein

In Theater Zuidplein werd vrijdagavond de Dag der Marrons gevierd: een kleurrijke avond vol dans, muziek, verhalen en eten. Bezoekers konden op verschillende plekken in en rond het theater kennismaken met de Marroncultuur, van optredens en voorstellingen tot een bruisende culturele markt vol kunst, mode en spiritualiteit.

Vanaf zes uur stroomde het Marktplein vol met bezoekers. De avond begon met livemuziek en ging door met een optreden van Prin6 Danie, een van de populairste Marronzangeressen onder jongeren. Later op de avond volgde een voorproefje van de dansvoorstelling KABITENI van Lloydscompany: een reis naar Bendikonde, een Surinaams dorp waar verhalen, zang en dans samenkomen. Ook waren er spokenword-voordrachten, een documentairevertoning en kampvuurverhalen waarin het verleden van de Marrons tot leven kwam.

Wie zijn de Marrons?
De Marrons zijn afstammelingen van tot slaaf gemaakte Afrikanen die tijdens de slavernij ontsnapten van plantages in Suriname en hun toevlucht zochten in het binnenland, diep in het regenwoud. Daar stichtten ze hun eigen dorpen en gemeenschappen, onafhankelijk van de koloniale machthebbers. In 1760 sloten sommige Marrongroepen zelfs een vredesverdrag met de Sociëteit van Suriname, een unieke gebeurtenis in de koloniale geschiedenis.

In de eeuwen daarna ontwikkelden zich verschillende Marronstammen, elk met hun eigen tradities, rituelen en talen. Een van die talen is het Saramaccaans. Organisator Eloah Udenhout vertelt dat haar vader deze taal vroeger thuis sprak. Ze dacht als kind dat het een verzonnen taaltje was tussen haar en haar vader, totdat ze in Suriname kwam en merkte dat het een levende taal is die nog dagelijks gesproken wordt.

Een cultuur die gedeeld moet worden
Met Marrondag wil Udenhout de rijkdom van de Marroncultuur delen en doorgeven. Het is grotendeels een orale cultuur. Veel wordt mondeling overgedragen in plaats van opgeschreven, waardoor het fysiek delen van verhalen, dans en muziek des te belangrijker is. Tegelijkertijd wil ze ook afrekenen met vooroordelen. Binnen de Surinaamse gemeenschap worden Marrons nog wel eens gezien als minder ontwikkeld of ‘achtergesteld’. Volgens Udenhout is juist het tegenovergestelde waar: Marrons zijn mensen die hebben gevochten voor hun vrijheid en een samenleving hebben opgebouwd vanuit niets. Daar mogen we trots op zijn.

Een avond om te beleven
Tijdens Marrondag draait het niet alleen om kijken en luisteren, maar vooral om meebeleven. Terwijl bezoekers genoten van Surinaamse gerechten, muziek en gesprekken, werden persoonlijke verhalen gedeeld over veerkracht, afkomst en verbinding.

Marrondag Rotterdam liet zien dat de geschiedenis van de Marrons niet alleen in boeken thuishoort, maar ook in dans, taal, muziek en ontmoeting. Een cultuur die niet alleen verteld wordt, maar geleefd.