Betaalbare woningen in het middensegment zijn bijna niet te vinden in Rotterdam. Het gat tussen sociale huur en de woningen in de vrije sector zijn steeds groter. Dit zagen we al in aflevering 3 van Zoë Zoekt een Huis. Maar, wat nu als Zoë een woning aangeboden zou krijgen die buiten haar budget ligt en zij die zou accepteren. We gaan langs bij iemand in die situatie: haar collega Farzana Alladin. Haar huur is te duur en we zoeken uit wat de gemeente voor Rotterdammers met een te hoge huur kan betekenen.
1450 euro huur, met sinds 1 juni 2024 een huurverhoging van 70 euro naar 1520 euro. Dat is wat Farzana Alladin betaalt voor haar woning in IJsselmonde. Een appartement met twee slaapkamers en twee balkons, waar ze sinds een jaar woont met haar tweeling van bijna een jaar oud. En dat bedrag is voor de alleenstaande moeder eigenlijk veel te hoog. Farzana schat dat zij bijna de helft van haar inkomen kwijt is aan huur alleen. “Ik vind dat verschrikkelijk, want ik zou zo graag willen sparen voor mijn kinderen.”
Zo’n anderhalf jaar geleden moest Farzana haar woning op de Veranda, ook in IJsselmonde, verlaten, omdat haar huurcontract van twee jaar af liep. Vervolgens kwam ze te wonen in haar huidige woning. Hoogzwanger en wanhopig besloot ze deze te dure woning te accepteren, om maar ergens te kunnen wonen. “Ik zoek wel naar iets anders, maar het is natuurlijk onmogelijk. Eigenlijk kom ik ook in aanmerking voor sociale huur, zeker nu ik kinderen heb.” Maar zeker een sociale huurwoning, is voor Farzana niet te vinden.
Wat kunnen Rotterdammers in de situatie van Farzana kunnen doen, is volgens wethouder Armoede en Schuldhulpverlening Natasha Mohamed-Hoesein naar de Vraagwijzer stappen. “Er zijn daar allerlei soorten hulp, die voor elke Rotterdammer handig kan zijn.” Eenmaal bij de vraagwijzer blijken er eerst meer dan genoeg mogelijkheden te zijn voor Farzana om hulp te krijgen: van bijzondere bijstand in de vorm van woonkostentoeslag tot hulp bij budgetteren of ondersteuning voor de kinderen. Waar wethouder Mohamed-Hoesein en de Vraagwijzer gemeente Farzana niet bij kunnen helpen, is het vinden van een betaalbare woning in Rotterdam; daarvoor moeten Zoë en Farzana bij de wethouder van Bouwen en Wonen zijn, Chantal Zeegers. Wordt vervolgd.