In het centrum van Rotterdam zorgt de mogelijke sluiting van een belangrijk kruispunt wederom voor onrust. Het voorstel om de afsluiting van delen van het Eendrachtsplein en het Weena naar voren te halen, roept veel weerstand op bij bewoners en wijkraden van Cool-Scheepvaartkwartier-Stadsdriehoek en Dijkzigt-Oude Westen. De plannen doen volgens betrokkenen denken aan het eerdere ‘drama’ rond het Kruisplein.
Het voorstel om de afsluiting van Eendrachtsplein en Weena naar voren te halen roepen veel weerstand op. Volgens de wijkraden van Cool-Scheepvaartkwartier-Stadsdriehoek en Dijkzigt-Oude Westen schieten de plannen flink te kort: de onderbouwing is onduidelijk, het participatieproces rammelt en het is niet helder wat er precies gaat gebeuren. Ook stellen zij dat hun rol als gekozen orgaan onvoldoende serieus wordt genomen.
In een gezamenlijke brief aan wethouder Pascal Lansink-Bastemeijer uiten de wijkraden stevige kritiek.
Volgens Chris van Oosterzee van bewonerscollectief Batavierenstraat Beter komt het plan voort uit een eerder voorstel in de gemeenteraad. “Tijdens de gemeenteraadsverkiezingen heeft Volt een voorstel gedaan om te onderzoeken of de sluiting van het Eendrachtsplein naar voren gehaald kan worden. Die motie is aangenomen”, legt hij uit. “Daarin wordt aan de wethouder gevraagd om te kijken of dat sneller kan.”
Van Oosterzee is al langer betrokken bij het dossier. “Wij zijn actief geworden vanwege de afsluiting van het Kruisplein, waarin we veel misstanden hebben ontdekt. Daar zitten we nog middenin. En ondertussen speelt dit ook alweer.”
Omleidingen
De plannen hebben volgens hem grote gevolgen voor de bereikbaarheid. “De gemeente heeft het plan om het Eendrachtsplein voor bepaalde gedeeltes dicht te gooien. Van de Nieuwe Binnenweg naar de Mauritsweg [afslaan] kan dan niet meer. Het plein verlaten vanaf de Westersingel naar de Westblaak kan ook niet meer. En ook van de Eendrachtsweg naar de Roggestraat wordt afgesloten.”
Volgens hem betekent dat concreet dat verkeer vastloopt. “Sommig verkeer kan straks de wijk niet eens meer uit.”
Geen participatie
Een belangrijk punt van kritiek is het gebrek aan inspraak. “Er is geen echte inspraak geweest”, zegt Van Oosterzee. “Er zijn wel werkgroepjes en klankbordgroepjes, maar de wijkraden zijn niet betrokken.”
En dat is volgens hem een probleem. “Wijkraden mogen nu een advies geven, maar dat is niet bindend of zwaarwegend. Dat is een absurde situatie. Zij bemiddelen tussen de gemeente en bewoners en ondernemers. Waarom zijn ze er dan nog? Ze zijn eigenlijk een beetje decor geworden.”
Weinig draagvlak
Ook onder bewoners en ondernemers is er weinig steun voor de plannen. “Het draagvlak is heel laag. Onder ondernemers is het er eigenlijk niet”, zegt Van Oosterzee, verwijzend naar signalen vanuit de BIZ.
Hij wijst op eerdere ervaringen in de buurt. “Bij het Kruisplein is een hoop misgegaan. Je ziet dat verkeer zich verplaatst en dat je op andere plekken weer sluipverkeer krijgt. Ze sluiten een vitale route af, ten koste van bewoners en ondernemers.”
Zonder plan
Volgens Van Oosterzee ontbreekt het vooral aan samenhang. “De gemeente voert een verkeerscirculatie uit, maar de manier waarop dat gebeurt is niet op elkaar afgestemd”, zegt hij. “Westersingel wordt aangepakt, de West-Kruiskade, The Modernist wordt gebouwd, het Kruisplein gaat dicht, de Witte de Withstraat mogelijk ook.”
Het zorgt volgens hem voor onduidelijkheid. “Het is allemaal chaos wat de gemeente veroorzaakt. Niemand weet waar die aan toe is. Op deze manier creëer je ook geen draagvlak.”
Juridische stappen
De strijd is volgens hem nog lang niet voorbij. “Wij zijn nog altijd bezig met de bezwaarprocedure tegen de afsluitingen, met name het Kruisplein. Dat is afgewezen, dus we gaan nu een beroepsprocedure starten”, zegt hij. “Dan ga je een stap hoger. Helaas zijn we genoodzaakt om tegen onze eigen gemeente te procederen.”
Volgens Van Oosterzee staat er veel op het spel voor de buurt. “We hebben de wijk de afgelopen jaren juist zien opknappen. Het is een interessante, levendige plek geworden. We zijn bang dat de straat weer gaat verloederen. En als dat gebeurt, zijn we onze buurt kwijt. Dat proberen we te voorkomen.”


