De hele maand februari is het Black History Month. In deze periode staan wereldwijd belangrijk sleutelfiguren en gebeurtenissen in de geschiedenis van de Afrikaanse diaspora centraal. Ook in Rotterdam zijn er in dat kader best wat dingen te doen, en die zet OPEN voor je op een rij.
- Bibliotheekcollege: Koloniale mythes
Centrale Bibliotheek, 17.00 uur
Hoe denken we over Afrika en de Afrikaanse diaspora, en hoe komt dat eigenlijk? In dit bibliotheekcollege duikt presentatrice, researcher, workshopgever, docente en zangeres Jane Ortet in een aantal hardnekkige mythes over Afrika, en weerlegt deze met feiten en historische context. Volgens Jane is het belangrijk im de geschiedenis van Afrikaanse gemeenschappen goed te herrineren, om riuchting te geven aan hun toekomst.
“Black History is iets waar je actief naar op zoek moet gaan in onze samenleving. Het is zoveel meer dan slavernij, kolonialisme of burgerrechtenbewegingen. Het biedt cruciale inzichten in waar we nu staan, zei zij eerder tegen de Bibliotheek Rotterdam. Het event begint 7 februari om vijf uur ’s middags, dus enige haast om kaartjes te reserveren, is misschien een goed plan.
- Celebrating Black Art Weekend
Keilepand, vanaf vrijdag 14 februari 16:00 uur
Van 14 tot 17 februari is het Celebrate Black Art Weekend in het Keilepand. Wat dat precies inhoudt? Volgens de organisatie staat het evenement in het teken van black art, en biedt het een podium aan verhalen over ‘identiteit, trots en de kracht van cultuur binnen de Afro- en trans-Atlantische gemeenschap’.
Er worden onder andere jamsessies georganiseerd, spoken wordartiesten betreden het podium, en zijn er ook een speciaal diner en een kunstmarkt waar je aan deel kan nemen. Let op: er moeten voor dit even kaartjes worden besteld. Dat kan via de website van poëet Club.
- Hogeschool Rotterdam
13 februari om 17:00 uur, locatie wordt nog bekendgemaakt\
22 februari om 19:)0 uur bij Bibliotheek Blaak
De Hogeschool Rotterdam organiseert net zoals vorig jaar weer allerlei activiteiten in het kader van Black History Month. Er is een paint en sip waarbij zwarte helden worden geëerd. “Tijdens het schilderen lever je met creativiteit, boeiende gesprekken en een drankje of 3… mooie creaties op en nieuwe kennis”, zegt de onderwijsinstelling daarover. Op zoek naar iets meer laidback? Dan is de theatervoorstelling Parbo Oema misschien een aanrader.
Beide events worden niet georganiseerd op de hogeschool, maar op een andere plek. Hoe en wat de events precies inhouden, is te lezen op de inschrijfpagina van de events.
- Selma bij Bibliotheek IJsselmonde
Bibliotheek IJsselmonde. 14:00 uur
De film Selma vertelt het waargebeurde verhaal van de mars van Selma naar Montgomery in 1965, waarin Dr. Martin Luther King Jr. zich verzette tegen gewelddadige tegenstand om gelijke stemrechten af te dwingen. Deze gebeurtenis leidde utieindelijk tot de ondertekening van de Voting Rights Acts – een belangrijk moment voor de burgerrechtenbeweging.
“De film is een herinnering aan de strijd die de koers van de geschiedenis voorgoed veranderde”, schrijft de bilbiotheek IJsselmonde op hun website. “een strijd die ook vandaag de dag nog relevant is. In het kader van de Black History Month benadrukt Selma de kracht van collectieve actie en de voortdurende strijd voor gelijkheid.
Eerder maakte OPEN Rotterdam een reportage over Rosa Weekers, waarin zij vertelt over haar Surinaamse voorbeelden.