Met haar onderneming Be Braided geeft Omara van den Berg workshops vlechten voor zwarte haartexturen. Deelnemers leren verschillende vlechttechnieken op natuurlijk haar. Ook vertelt Omara over de geschiedenis van verschillende haarstijlen.
“Ik was zelf altijd al met haar bezig: als kind wilde ik precies zien wat de kapper deed”, legt Omara uit. “Ik vroeg mijn tante altijd of ik haar haar mocht vlechten.” Omara had altijd een thuissalon waar ze haren vlocht maar drie jaar geleden besloot Omara te stoppen met vlechten met extensions. Ze raakte hiermee klanten kwijt. Daarom besloot ze om workshops te gaan geven.
Chemische stoffen
“Extensions bevatten allemaal chemische stoffen, waardoor het slecht is voor zowel je hoofdhuid als het milieu”, vertelt Omara. Volgens haar is er een schoonheidsideaal waarbij vlechten zo lang mogelijk moeten zijn. “Maar voor je gezondheid is het beter om gewoon natuurlijk haar te gebruiken. Dat is net zo mooi!” Eén van de deelnemers beaamt dit. “Ik vlocht wel altijd mijn eigen haar, maar dan met extensions”, vertelt ze. “Maar ik heb allemaal geïrriteerde, jeukende plekken op mijn hoofdhuid hiervan gekregen. Daar heb ik nu nog steeds last van.”
Meer dan een haarstijl
Tijdens haar workshops leert Omara de deelnemers verschillende vlechttechnieken. Ze begint hierbij met een relatief simpele box braid. Ook geeft ze les over de oorsprong van allerlei Afrikaanse haarstijlen. “We kennen allemaal de koloniale geschiedenis en veel mensen weten over de rol van vlechten in de context van het slavernijverleden. Maar er is ook nog een heel tijdperk daarvoor.”
Voor Omara zijn vlechten meer dan gewoon een haarstijl: het is een stukje cultuur, identiteit en verbinding. “Vroeger kon iedereen vlechten maar nu gaan de meeste mensen speciaal hiervoor naar een kapper. Ik wil het teruggeven aan de mensen. Het is onderdeel van onze geschiedenis en van wie wij zijn.”